Co je uvnitř?
Ano, zde všude jsou počítače a je jedno, že jako počítače nevypadají. Pokladna v supermarketu je počítač a jízdenku vám také prodá počítač. Někde je umístěn automat bez obsluhy, a i když jej nepoužijete, a jdete k pokladně, tak zde je počítač také. Jenže s kvalifikovanou obsluhou.
Ono asi nebude moc míst na Zemi, kde tyto stroje ještě nejsou.
Už vás někdy napadlo podívat se do jejich útrob? Ne? Tak to raději nedělejte. Neuvidíte tam nic, co by bylo zajímavé a nějak se pohybovalo. Tedy krom ventilátorku, ale ani ten nemusí být vždy vidět.
Když z počítače sundáme kryt, je to spíše takový nezajímavý pohled. Základní deska, zvaná též mateřská, několik pamětí a pevný disk. Tomu se říká pevný, ačkoli rotuje. Nyní si říkáte, že kecám protože jsem tvrdil, že se zde nic nehýbe. No, ono to není vidět. Je to několik plotýnek, jako kdybyste dali nad sebe třeba DVD a mezi nimi kmitají ramínka čtecích zařízení. To celé pak musí být uzavřeno tak, aby k plotýnkám a ramínkům nevniklo ani zrníčko prachu. Ani to mikroskopické.
V nových strojích však již nerotují ani tyto plotýnky. Zde jsou již SSD disky a na ty se data zapisují podobným způsobem, jako třeba na USB, kterou jistě znáte.
Proč tomu tak je? SSD jsou o dost rychlejší a navíc odolnější. Klasický starý disk byl přece jen citlivý na otřesy a pomalý, takže nastoupil už výše jmenovaný nový. Co přijde po něm se zatím neví. Určitě i ten něco vystřídá. Stejně jako staré diskety, ty tři a půl palcové, nahradily CD a ty pak zase DVD. V dnešní době jsou již Blu Ray disky, kam se toho vejde o hodně více. Tyto bojují o své místo v IT technice spolu s již jmenovanými USB záznamovými zařízeními. U většiny uživatelů USB vyhrává už pro rychlost zápisu bez nutnosti vypalování. Takže je docela dobře možné, že i Blu Ray se odebere někam do muzea a my na ně budeme jen nostalgicky vzpomínat.