Neříkejte, že jste neviděli komedii „Slunce, seno, erotika“. Určitě ano a určitě si pamatujete, nač si Škopkovi koupili počítač. Ano, na to, aby do něj mohli zapisovat králíky. Pan farář jej měl zase na poznámky o svých ovečkách, tedy farnících. Takže je vidět, že tento stroj může sloužit naprosto ke všemu. My se však na to podíváme poněkud jinak. A pozor, počítač je dnes vlastně notebook. 

Počítač jako takový se používá především k psaní textů a je jedno zda jako soukromý dopis, povídku či román. Proto k PC patří klávesnice. Jde to sice i bez ní, ale poněkud špatně. To by se jedna stránka textu psala zhruba týden.  

notebook

Když se však začaly možnosti těchto strojů rozšiřovat, začaly sloužit i k jiným účelům. Nejprve to byly jednoduché hry, například něco hodně podobné stolnímu tenisu. Na monitoru běhala kulička a byl třeba ji odrazit, a tak stále dokola. Později přišly tak zvané plošinovky, a nakonec i 3D hry. Ty jsou dnes na takové úrovni, že nevíte zde se díváte na herce nebo jen postavu vytvořenou zase počítačem.  

Nu a když už hry, proč ne také filmy? A šup, už jde lze také sledovat a počáteční potíže s formátem videa jsou dávno pradávno pryč. K filmům patří zvuk, takže se do počítače přidaly zvukové karty a již ho lze využít také jako přehrávač hudby, nebo mluveného slova. Můžeme si pustit namluvenou knihu a při tom odpočívat. Nebo u toho usnout stejně jako u sledování některých filmů. 

notebook

Každý, kdo si kupuje nový notebook, tak již zhruba ví, k čemu bude sloužit prioritně. Pokud například jen ke psaní textů, tak se klidně může koupit starší stroj, protože k tomu není třeba nijak náročný. Takovou grafiku zvládne krabička za dvě stovky. Ovšem pokud už chce člověk koukat na filmy a zahrát si nějakou jednodušší, míním graficky, hru, tak si musí koupit počítač lepší. Dnes to zvládnou již všechny a člověk by musel narazit na extra starou šunku někde v bazaru, aby to nezvládla.